Promieniowanie UV
Zapytany o działanie promieni słonecznych na skórę dermatolog, odpowie, że nadmierne opalanie przyspiesza w znaczny sposób, proces jej starzenia. Onkolog z kolei, będzie nas przestrzegał przed zbyt częstym wygrzewaniem się w promieniach słońca, wskazując nam niepokojące statystyki zachorowań na raka skóry. Internista natomiast, może nas zachęcać do kąpieli słonecznych, które poprawiają nasze krążenie i wpływają na polepszenie samopoczucia. Bez względu jednak na to, jak medycy, jedno jest pewne: za wskazanymi przez nich działaniami stoją tak zwane promienie ultrafioletowe. Przyjrzyjmy się ich rodzajom, by wiedzieć, przed czym tak naprawdę, ostrzegają nas lub do czego zachęcają lekarze.
Przez jednych ukochane i tęsknie wyczekiwane, przez innych znienawidzone słońce, emituje kilka rodzajów promieniowania. Jest to tak zwane promieniowanie ultrafioletowe – potocznie określane, jako promieniowanie UV lub ultrafiolet. Potocznie przyjęło się dzielić je na promienie ultrafioletowe typu A, B i C – określane w zależności od długości fal, jakie przyjmują.
Promienie typu UVC określa się, jako najbardziej szkodliwe dla środowiska naturalnego. Twierdzi się, że to one odpowiedzialne są za tak zwany efekt cieplarniany.
Promienie typu UVA i UVB to z kolei grupa promieni, bezpośrednio nam zagrażających. Obydwa te typy promieniowania, docierają do głębokich warstw naszej skóry. Niszczą tym samym kod DNA a także zwiększają w znacznym stopniu, ryzyko wystąpienia u nas chorób nowotworowych. Promienie UVA są słabsze niż UVB, ale za to docierają do skóry właściwej. Tam z kolei, doprowadzają do uszkodzenia materiału genetycznego czyli fibroblastów. Ten wyniszczający proces, przyczynia się do utraty kolagenu i elastyny, które odpowiedzialne są za jędrność i napięcie skóry. Promienie UVB powodują natomiast oparzenia naskórka. Efektem, czego jest z kolei pojawianie się na skórze przebarwień, pieprzyków oraz brązowych znamion.
Powyższe informacje, pozwalają nam uświadomić sobie, jak bardzo niebezpieczne i dlaczego, jest dla nas, długotrwałe przebywanie na słońcu. Nie oznacza to oczywiście, całkowitej rezygnacji z ukochanych kąpieli słonecznych (tutaj sprawdzisz gdzie w Polsce to robić). Zażywając ich, należy jednak pamiętać o tym, aby zapewnić swojej skórze, odpowiednią ochronę.