Teleradioterapia

Teleradioterapia

doktor

Teleradioterapia na obszar szyi i śródpiersia jest wskazana:

  • w niezróżnicowanym/anaplastycznym raku tarczycy
  • po operacji nieradykalnej w raku zróżnicowanym, kiedy nie jest możliwa operacja wtórna ani leczenie radiojodem oraz po operacji nieradykalnej w raku rdzeniastym.

Stosuje się zazwyczaj 50-60 Gy w obszarze odpływu chłonki i 60-66 Gy na obszar loży guza/tarczycy

Teleradioterapia uzupełniająca

W rakach zróżnicowanych operowanych radykalnie nie ma na ogół wskazań do uzupełniającej teleradioterapii. Niektóre doniesienia wskazują jednak, że radioterapia pooperacyjna zmniejsza ryzyko wznowy w raku pT4N1. Jeżeli stwierdza się jodochwytność w loży tarczycy i węzłów chłonnych, radioterapia powinna być poprzedzona leczeniem radiojodem.

W raku rdzeniastym skuteczność uzupełniającej radioterapii po operacji nie została udowodniona. Radioterapia może być rozważana u chorych z przerzutami do węzłów chłonnych, u których po operacji stężenie kalcytoniny nie normalizuje się, a nie ma danych sygnalizujących obecność przerzutów odległych.

Leczenie wznowy lokoregionalnej w rakach zróżnicowanych

Wznowa miejscowa winna być rozpoznana jak najwcześniej, gdyż zaniedbania w tym zakresie prowadzą do znacznego wzrostu śmiertelności w raku tarczycy. Podstawą leczenia jest leczenie operacyjne i/lub leczenie radiojodem. W razie nieresekcyjności, przy braku jodochwytności oraz przy progresji występującej mimo wcześniejszego leczenia stosuje się teleradioterapię. Chemioterapia lub inne metody leczenia mogą być rozważane indywidualnie. Należy jednak podkreślić, że nie ma żadnych udokumentowanych naukowo wskazań do chemioterapii w rakach zróżnicowanych.